destylatory

 

Ekstrakt słodowy

Słodowanie to proces, który odbywa się w pomieszczeniu o nazwie słodownia. Jest to zakład specjalizujący się w jego produkcji, ale może być to również odrębna część browaru. Słodownia powinna znajdować się w miejscu wilgotnym i niepodatnym na pogodę jak np. piwnica.

Proces słodowania polega na namoczeniu ziarna, które wcześniej zostało oczyszczone oraz utrzymaniu wilgotności, aby obudzić zarodki i rozpocząć etap kiełkowania ziarna. W tym procesie najważniejsze jest, aby jak największą ilość zapasowych materiałów porozbijać na aminokwasy i cukry proste, przy czym nie pozwolić zarodkowi na wykorzystaniu ich. Te niewykorzystane substancje to substrat fermentacji alkoholowej, która jest przeprowadzana dzięki drożdżom w browarze podczas warzenia piwa lub whiskey.

Kiedy nadchodzi odpowiedni moment, następuje proces suszenia ziarna słodu, które dzięki temu zatrzymuje swoje procesy życiowe. Następnym etapem jest odkiełkowanie, czyli mechaniczne usuwanie kiełek. Po nim następuje dojrzewanie słodu dzięki dodatkowemu dosuszaniu.

Podczas procesu słodowania powstaje słód. Słodownie mogą zajmować się również tworzeniem pochodny słodu. Jedną z nich może być np. ekstrakt słodowy. Produkuje go między innymi Wytwórnia Ekstraktów Słodowych w Wolsztynie, który prowadzi swoją działalność od 1956 r. Wytwórnia Ekstraktów Słodowych została stworzona w Browarze i Słodowni Wolsztyn.
Ekstrat słodowy przydaje się w piekarnictwie i gorzelnictwie. Jest to skoncentrowany i scukrzony słodowy produkt, w którym prócz wysokiego udziału przeróżnych cukrów posiada bardzo dużo aktywnych i aromatycznych składników.

Powstaje on w wysokich temperaturach poprzez scukrzenie skrobi zawartej w słodzie. Wszystkie substancje, które mogą rozpuścić się w słodzie, zawarte są właśnie w ekstrakcie słodu.
Ekstakty słodowe do piwa można znaleźć w wielu rodzajach. Można zauważyć ekstrakt słodowy bursztynowy, pszeniczny, jasny oraz ekstrakt słodowy barwiący. W zależności od nazwy nadają kolor oraz aromat piwa. Mają formę gęstego płynu lub proszku i sprzedawane są w różnych ilościach w zależności od ilości wytwarzanego piwa, więc każdy może znaleźć dla siebie odpowiedni smak oraz formę.

Ekstrakt słodowy można znaleźć w każdym specjalistycznym sklepie piwowarskim oraz cukierniczym. Można go zakupić hurtowo, ale również w ilościach odpowiadających amatorskiemu warzeniu piwa w domowym zaciszu.

Podajemy link do taniego, ale za to bardzo dobrego jakościowo ekstraktu słodowego - ekstrakt słodowy Coopers

 



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl